Pradžia / Naujienos / Vasario 24 diena – Vieversio diena

Vasario 24 diena – Vieversio diena

2017-02-24


       Vasario 24 d. nuo seno tapatinama su vieversio sugrįžimu. Vieversys - vienas iš pirmųjų migruojančių paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų ir ištikimas lietuvių artojų draugas bei nuolatinis palydovas. Vieversio diena sutampa su šv. Motiejaus diena.
        Sakmės pasakoja, kad Dievas vieversį sukūręs iš žmogaus prakaitu palaistyto žemės grumstelio. Artojas, dienos karščio nuvargintas, sviedė jį į saulę. Grusmstas nenukrito žemėn, o tapo žmogaus linksmintoju.Senoliai sakydavo: jeigu vieversys pavėluoja į savo šventę, pavasaris bus ankstyvas. O jei parskrenda anksčiau, turės dar „atgulėti“ – kur nors pasislėpęs kiūtoti; tada pavasaris užsitęs, ilgokai bus šalta.
        Etnologas, profesorius Libertas Klimka rašo, kad „Ankstyvas mielojo paukštelio pasirodymas, dažnai dar virš sniego lopais boluojančių dirvonų, sukūrė tikėjimą, kad jis žiemojąs ne dausose, o čia pat, gimtinėje, tik pasislėpęs akmenų krūsnyse. Gal šis tikėjimas kilęs iš to, kad žiemą Lietuvoje retsykiais galima pamatyti kitas vieversio rūšis: kuoduotąjį, raguotąjį ir kiškinį vieversį arba ligutę“.