Pradžia / Naujienos / Dėl vagonėlių ir kitų kilnojamų daiktų

Dėl vagonėlių ir kitų kilnojamų daiktų

2013-03-18

Civilinio kodekso 4.2 straipsnyje sakoma, kad „kilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra daiktai, kurie iš vienos vietos į kitą gali būti perkelti nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės“. Nuo 2010 metų galiojanti Statybos įstatymo redakcija nereguliuoja tokių kilnojamųjų daiktų įrengimo arba pastatymo. Tačiau tiek Biržų regioninio parko apsaugos reglamentas (Žin., 2010 Nr.93-4921), tiek Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatai (Žin., 2008 Nr.44-1642) draudžia saugomose teritorijose „statyti, laikyti ir naudoti vagonėlius ir kilnojamuosius objektus arba įrenginius (namelius, konteinerius, nebenaudojamas transporto priemones, sandėliukus, garažus, bitininkų ir sodininkų vagonėlius arba namelius), išskyrus atvejus, numatytus Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir kituose teisės aktuose ir teisės aktų nustatyta tvarka masinių renginių organizavimo tikslu naudojamus laikinus statinius, objektus ir įrenginius“.

Biržų regioniniame parke tokių kilnojamų daiktų nuo seno yra sodų bendrijų teritorijose Rinkuškiuose ir Astrave. Dauguma jų tapo sodo nameliais, sandėliukais. Tačiau naujų atsiradimas yra nepageidaujamas reiškinys. Aišku niekas nedraudžia kilnojamąjį namelį ar vagonėlį panaudoti kaip pagrindą sodo nameliui įrengti, tinkamai apšiltinant ir apkalant sienas, uždengiant stogą. Tik derėtų neužmiršti, kad parko teritorijoje pastatų sienas rekomenduojama dažyti Etnografiniam regionui būdingomis spalvomis: geltona, ruda, pilka, žalia ir jų atspalviais arba išlaikyti natūralią medžio spalvą. Stogų rekomenduojama spalva: tamsių atspalvių ruda, raudona, pilka, žalia.
Už kilnojamų namelių ar vagonėlių svavališką pastatymą saugomose teritorijose administracinių teisės pažeidimų kodekso 76 straipsnis numato baudą piliečiams nuo 500 iki 2000 Lt, pareigūnams nuo 1000 iki 4000 Lt. Saugomos teritorijos direkcija gali kreiptis į teismą dėl kilnojamo daikto pašalinimo. Šiuo metu LR Aplinkos ministerija ruošia tvarką dėl kilnojamų daiktų priverstinio pašalinimo.

 
Biržų regioninio parko vyr.specialistas Benjaminas Dagys