Pradžia / Naujienos / Kokia turėtų būti tradicinė kaimo sodyba?

Kokia turėtų būti tradicinė kaimo sodyba?

2014-02-03

 
Aukštaitija – didžiausias ir margiausias Lietuvos etnografinis regionas, apimantis net 5 apskritis, ir daugiau nei 20 savivaldybių. Šis regionas skirstomas į Rytų ir Vakarų Aukštaitiją. Vakarų Aukštaitija (kartais dar vadinama Vidurio Lietuva) apima vidurinę ir šiaurinę Lietuvos dalis. Šiam regionui būdinga sava tradicinė architektūra, čia gyvenamieji namai vadinami gryčiomis. Vakarų Aukštaitijos regionui priskiriama ir Biržų bei Pasvalio rajonai.
Nediskutuotina tai, kad statant naujus ar rekonstruojant jau esamus statinius, svarbu išsaugoti ir plėtoti istoriškai nusistovėjusią tik tam etnografiniam regionui būdingą architektūrą. Ypač tai svarbu saugomose teritorijose. Nauji statiniai neturėtų išsiskirti iš kultūrinės aplinkos, jie galėtų būti beveik nepastebimi arba aplinką vizualiai papildantys objektai. Žmogui norinčiam rekonstruoti jau esamą ar statyti naują statinį, kuris atitiktų Vakarų Aukštaitijos regiono savitumą, naudingą informaciją suteiks nauja knyga „Kaimo statyba. Vakarų Aukštaitija“.
Šios knygos leidybą inicijavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Knygos išleidimo tikslas informuoti visuomenę apie Lietuvos senąją tradicinę architektūrą saugomose teritorijose, prisidėti prie jos išsaugojimo ir pritaikyti šios dienos poreikiams. Ją sudaro šios dalys: istorinė, tradicinės architektūros pastatų ir elementų pavyzdžių, projektavimo ir statybos darbų organizavimo bei vykdymo.
Knygos elektroninę versiją galite rasti čia. Daugiau informacijos galite rasti temoje „Tradicinė sodyba“.

 
Vyriausioji specialistė
I. Tručinskienė